Niebiesko mi….

Wyobraźcie sobie, że zabieram Was dziś w odwiedziny do domu Państwa bardzo Niebieskich. Drzwi otwiera nam gospodarz. Kiedy wchodzimy do środka, zauważamy nienaganny porządek. Symetria, stonowane kolory, wszystko do siebie pasuje. Każda rzecz wydaje się być przemyślanym zakupem posiadającym swoje stałe miejsce. Jeżeli zaglądniemy głębiej, to z pewnością w garderobie w części męskiej natkniemy się na koszule uporządkowane kolorystycznie z haczykiem od wieszaka skierowanym w tę samą stronę. W kuchni Niebieska pani domu zadba o to by przyprawy ułożone były alfabetycznie (wiadomo wówczas, że pieprz jest po papryce, a przed tymiankiem i nie trzeba tracić czasu na szukanie). Kubki będą grzecznie mieszkały z innymi kubkami, a filiżanki do kawy na sąsiedniej półce. Porządek w każdym zakątku.

Niebieski pracownik przeniesie swoje upodobania do porządku do miejsca pracy. Na pulpicie komputera wszystkie ikony będą miały swoje miejsce, nazwy folderów będą zaczynały się od wielkiej litery, podobnie jak nazwy kontaktów w telefonie. Narzędzia będą zawsze czyste i kompletne. Najlepiej się pracuje, gdy wszystko jest na odpowiednim miejscu. Rozpoczynam pracę i kończę ją porządkiem i harmonią na biurku- mówi Niebieski.

Zamiłowanie do uporządkowania zależy oczywiście od intensywności niebieskiego w Niebieskim. Bardzo Niebiescy, których znam, są do bólu pedantyczni. Nawet w portfelu wszystkie banknoty mają ułożone przednią stroną od najmniejszego do największego nominału. Nie robią tego na pokaz, tylko po prostu tacy są i dobrze im w uporządkowanym świecie.

Fakty przede wszystkim

Kiedy komunikujesz się z Niebieskim pamiętaj, żeby mieć przygotowane fakty, liczby, dane, wartości. Odłóż na bok skróty myślowe i zasłyszane historyjko-ploteczki. Niebieski czeka na konkret. Liczą się szczegóły. Znajomy Niebieskich powiedział: Bardzo często zdarza mi się kilkukrotnie dopytywać o szczegóły, aby móc wszystko dokładnie zrozumieć i przeanalizować.

Niebieski słucha uważnie i dokładnie. Jeden ze znanych mi Niebieskich zawsze irytuje się, gdy moja wypowiedź nie jest kompletna i zadaje pytania pomocnicze, kiedy opowiadam mu pewną historię. Dlaczego ktoś tak powiedział? Czy te fakt są sprawdzone, czy to tylko domysły? Dlaczego nie znasz szczegółów?

Jest do bólu racjonalny, opanowany i twardo stąpający po ziemi. W podejmowaniu decyzji kieruje się rozsądkiem, emocje zostawiając za drzwiami. Logika to jego drugie imię i prawdopodobnie dlatego często trudno mu uwierzyć w zjawiska paranormalne, nadprzyrodzone umiejętności, czy zdarzenia, których nie da się logicznie, jego zdaniem, wytłumaczyć.

Kiedy zaczyna jakieś zadanie, to doprowadza je do końca. Nie lubi zostawiać niedokończonych prac, bez względu na to, czy zadaniem jest przygotowanie raportu, ugotowanie obiadu, czy wyplewienie chwastów w ogródku.

Miłośnicy dobrej organizacji i stabilizacji

Lubisz spontaniczne wyjścia, wyjazdy last minute lub wycieczki w nieznane? Jeśli tak, to lepiej nie proponuj ich Niebieskiemu. Niebieski uwielbia plan i czuje się bezpiecznie, gdy ma wszystko pod kontrolą. Zanim wyruszy w trasę, musi wiedzieć, gdzie po drodze zatankuje, w którym miejscu zatrzyma się na postój i gdzie mogą pojawić się ewentualne roboty drogowe.

Być może komuś, kto nosi inną barwę, wyda się to okropnie nudne, ale Niebieskiemu nie straszna jest rutyna, a wręcz przeciwnie, daje mu ona poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Codzienne poranne czynności wykonywane w tej samej kolejności. Wizyta w łazience, śniadanie, ubranie się, wyjście z domu, odwiedziny w pobliskiej ulubionej piekarni i ta sama droga do pracy.

Przemyślane zakupy poprzedzone analizą porównawczą, lekturą opinii na temat produktu. I raczej nie będą to zakupy na kredyt. Niebieskiemu obca jest dewiza „jakoś to będzie” dlatego będzie wolał zrezygnować z zakupu, wyjazdu, czy inwestycji, jeśli nie będzie miał na nią pokrycia i przerośnie to jego możliwości. Niebieski patrzy w przyszłość i potrzebuje zabezpieczenia swoich obecnych decyzji. Chętnie skorzysta ze sprawdzonych schematów i wypracowanych już wzorów działania. Z ostrożnością podchodzi do zmian, w szczególności do zmian o charakterze rewolucyjnym.

Działa według procedur, zgodnie z zasadami i wytycznymi. Podczas jazdy samochodem nie przekracza prędkości, bo to wbrew regułom. Nawet gdyby przekraczanie prędkości nie było zagrożone mandatem, Niebieski będzie przestrzegał zasad, ponieważ wierzy, że zostały stworzone w jakimś celu. W tym wypadku w celu poprawy bezpieczeństwa.

Mistrz drugiego planu z duszą introwertyka

Niebieski jest mistrzem drugiego planu. Nie dla niego występy publiczne, czy sytuacje, w których cała uwaga koncentruje się na nim. Nie lubi robić wokół siebie zamieszania.

Lubi pracę w ciszy, spokoju. Pracuje samodzielnie, nie potrzebuje asystentów, zbyt wielu pomocników i widowni. Jeżeli dobiera sobie współpracowników, to są to ludzie spokojni, uporządkowani, postępujący logicznie i racjonalnie. Niebieski nie toleruje bylejakości i nonszalancji. Z dystansem podchodzi do dyletantów i osób z trudem opanowujących emocje, furiatów i osób nieprzewidywalnych. Niebieski lubi stabilizację.

Podczas zebrań, czy w towarzystwie często milczy. Jeżeli nie pojawiają się żadne wątpliwości mogę podczas spotkań wcale się nie odzywać, ponieważ nie czuję potrzeby, by udowadniać innym swą nieomylność- wyjaśnia Niebieski. Jestem obserwatorem, niektórzy postrzegają mnie jako osobę cichą, unikającą wypowiadania się w szerszym gronie osób, lecz tak naprawdę uważnie słucham i na bieżąco analizuję wypowiedzi innych.

Odpoczywając szuka wyciszenia, harmonii, równowagi i balansu. Unika zgiełku, tłumów, obleganych miejsc, a do największych atrakcji turystycznych wybiera się poza sezonem. Potrafi odpoczywać w samotności nie czując się samotnie. Często Niebieski to domator- Najbardziej lubię spędzać czas w domowym zaciszu, bo tam czuję się najlepiej. Omija duże imprezy pełne nieznajomych osób. Preferuje spotkania w małych grupach, lubi towarzystwo osób, na których może polegać i obdarzyć je zaufaniem. A jeśli czuje się dobrze i bezpiecznie, potrafi być duszą towarzystwa.

Analiza we krwi

Z tłumu wyróżnia go analityczne podejście do życia. Jego decyzje są przemyślane i poprzedzone oszacowaniem potencjalnego ryzyka. Decyzję podejmuję długo, ale kiedy już ją podejmę, skutecznie realizuję swój plan.

Jest dobrze zorganizowany, punktualny, systematyczny, precyzyjny, skrupulatny, sumienny i dokładny. Działa wedle wytycznych i procedur przez co bywa mało spontaniczny i elastyczny. Zdarza mu się patrzeć na świat przez pryzmat zagrożeń, co sprawia, że może być postrzegany jako pesymista i czarnowidz. Bywa nadmiernym perfekcjonistą nadwrażliwym na krytykę, czasami wręcz źle znoszącym porażki.

Lubi być doceniany za swoją pracę, ale wystarczy mu drobna pochwała, nie oczekuje fanfar i publicznych podziękowań. Satysfakcję daje mu świadomość, że dobrze wykonał zadanie. Wystarcza mi wewnętrzna pewność, że dobrze coś zrobiłam, dobrze sprawdziłam daną sytuację, bo oczywiście wszystko musi być w moim życiu logiczne i mieć sens.

Taki jest nasz Niebieski bohater. A Ty, czy masz w swoim otoczeniu ludzi w odcieniu błękitu?