GRYWALIZACJA Z SAMYM SOBĄ

Jednym z nieodłącznych elementów grywalizacji jest rywalizacja z innymi uczestnikami. To jeden ze sposobów motywowania do działania, osiągania coraz lepszych rezultatów i wyników. Czy zatem grywalizacja może być zastosowana, gdy jedynym uczestnikiem jesteśmy my sami?

Czy grywalizacja z samym sobą jest możliwa?

Od kilku lat prowadzę warsztaty i prelekcje poświęcone grywalizacji oraz jej wykorzystaniu w edukacji i zarządzaniu zasobami ludzkimi. Podczas spotkań zdarzało mi się kilkukrotnie, że uczestnicy pytali mnie, czy możliwe jest, by grywalizować z samym sobą. Mając w pamięci jeden z nieodłącznych elementów grywalizacji, czyli rywalizację, w pierwszej chwili myślałam, że raczej nie. Po głębszym zastanowieniu twierdzę jednak, że grywalizowanie z samym sobą jest możliwe.

Zaczynając od początku…

Zanim zanurzymy się w głębiny grywalizacji, kilka słów o tym, czym grywalizacja jest. Przypomnienie dla tych, którzy czytali moje poprzednie wpisy oraz wyjaśnienie dla tych, którzy o grywalizacji czytają po raz pierwszy. Ogólnie rzecz ujmując, w grywalizacji chodzi o to, by wykorzystując mechanizmy znane z gier (np. punkty, poziomy, odznaki, wyzwania, nagrody) motywować ludzi do działania i wpływać na ich zachowanie. Brzmi ciekawie, prawda?

Kiedy warto zaprzyjaźnić się z grywalizacją

W codziennym życiu wykonujemy mnóstwo zadań. Nasze dni wypełnione są wyzwaniami, planami, różnorodnymi czynnościami. Niektóre z nich są ciekawe i realizujemy je z przyjemnością, ale niekiedy stają przed nami cele, do osiągnięcia których trudno jest nam się zmobilizować. Szukamy wymówek, odsuwamy je w czasie, omijamy i najchętniej zrezygnowalibyśmy z nich gdyby tylko była taka możliwość. Zdarza się również, że my sami stawiamy sobie cele. Ich realizacja jest dla nas ważna i wiemy, że przyniesie satysfakcjonujące korzyści, jednak droga do ich osiągnięcia jest trudna, męcząca i wymagająca wielu poświęceń. Żeby nie być gołosłownym, oto kilka przykładów, kiedy możesz sam skorzystać z grywalizacji:

  • podczas pisania pracy licencjackiej, magisterskiej, doktorskiej,
  • podczas przygotowywania długotrwałego projektu,
  • kiedy postanowisz, że zrzucasz zbędne kilogramy i zmieniasz styl życia,
  • jeśli zdecydujesz się na wprowadzenie w swoim życiu jakiejś zmiany i potrzebujesz motywacji by przez nią przejść.

O co chodzi w grywalizacji z samym sobą.

Grywalizacja, jak już wspomniałam, bazuje na zastosowaniu elementów z gier w codziennym życiu. W grywalizacji chodzi o pobudzenie motywacji, zmianę nawyków lub osiągnięcie konkretnego celu. Nieodłącznym elementem grywalizacji jest rywalizacja. Być może zapytasz, z kim masz rywalizować, jeśli jesteś jedynym uczestnikiem. Spieszę zatem z odpowiedzią- rywalizujesz ze swoimi słabościami i przeciwnościami, które się pojawią.

A teraz koniec teorii- przechodzimy do konkretów.

Oto kilka kroków, które pomogą Ci grywalizować z samym sobą.

  1. Nazwij swój cel. Możesz napisać go na kartce papieru i powiesić w widocznym miejscu.
  2. Zastanów się, kiedy chcesz lub musisz go osiągnąć. Termin może być narzucony (np. złożenie pracy magisterskiej) lub ustalony przez Ciebie (osiągnięcie upragnionej wagi w ciągu 6 miesięcy).
  3. Rozpisz plan działania. Podziel plan na etapy i określ, kiedy chcesz osiągnąć każdy z etapów. Najlepiej, jeśli poszczególne etapy będą krótkie i realne do osiągnięcia w wyznaczonym przez Ciebie czasie.
  4. Zastanów się, jakie nagrody będą Cię motywowały do działania. To zależy już tylko od Ciebie. Przykładowo, kiedy piszesz pracę magisterską, po napisaniu kolejnego podrozdziału przyznaj sobie nagrodę (wyjście na lody, obejrzenie kolejnego odcinka serialu, drobne zakupy). Jeżeli redukujesz swoją wagę, możesz za każdy zgubiony kilogram przyznać sobie punkty dodatnie. Jeśli Twoja waga pójdzie w górę- przyznaj sobie punkty ujemne. Żeby zmotywować się do działania, obiecaj sobie nagrodę za zebranie określonej liczny punktów (np. za 10 pkt- nowy licznik do roweru, o którym marzyłeś).
  5. Wizualizuj swoje osiągnięcia. Zapisuj zdobyte punkty, przedstawiaj graficznie przejście do kolejnego etapu i na wyższy poziom. Jeśli zobaczysz swoje osiągnięcia, będziesz jeszcze bardziej zmotywowany.
  6. Po osiągnięciu celu zrób sobie przerwę od grywalizacji. Zbyt długie uczestnictwo w grywalizacji może prowadzić do znudzenia.

Zacznij działać i nie poddawaj się!

Nie zapominaj, że grywalizacja z samym sobą wymaga ogromnej dyscypliny i samozaparcia. Elementy gry i zabawy pomogą Ci w przyjemniejszym, łatwiejszym i być może szybszym osiągnięciu celu, jednak tylko od Twojego samozaparcia i wytrwałości zależy, czy pokonasz swoje słabości, które z Tobą rywalizują. Podejmij wyzwanie.

Powodzenia!

Grafika: Canva