Nic tak nie motywuje jak wewnętrzne przekonanie, że czegoś bardzo chcę.

Automotywacja to nic innego jak motywowanie samego siebie i odkrywanie wewnętrznej siły do działania. Prosto i bez naukowych definicji, choć to dobry pomysł na artykuł naukowy 😉. Dziś kilka praktycznych wskazówek by skuteczniej się motywować.

Automotywacja sprawdza się w każdych okolicznościach. Sprawdza się, gdy na czymś nam zależy. Zmieniasz nawyki żywieniowe lub walczysz z niechcianymi kilogramami? Planujesz wprowadzić do swojej codzienności regularne treningi sportowe? Zdecydowałeś o rozpoczęciu studiów? Zaczynasz własną działalność? A może planujesz coś innego? Do każdego swojego działania, zamiaru, planu i projektu, niezależnie od tego, co obejmuje, weź ze sobą automotywację!

Wszystko idzie pomyślnie, jestem pozytywnie nastawiony i jak w dawnej reklamie baterii biegnę do przodu jak króliczek, aż tu moja bateryjka wysiada.

Motywacja może słabnąć. Co wówczas?

Każdemu, nawet najbardziej zmotywowanemu człowiekowi zdarza się słabszy dzień, tydzień, miesiąc.

Z motywacją jest jak z zapałem do działania, pozytywnym nastawieniem i „nakręceniem się”. Może blednąć, słabnąć, zanikać, opadać. Nie ma osób, które zawsze działają na sto procent. Tak się po prostu nie da.

Jest jednak kilka zabiegów, które pozwolą ożywić i pielęgnować Twoją motywację. Ponieważ Ty sam znasz siebie najlepiej, wybierz sposób, który przemówi do Ciebie skutecznie. Oto kilka przykładów:

Pielęgnuj swoją motywację.

  • Narysuj drogę. Podziel ją na poszczególne etapy, a na samym końcu narysuj cel. Za każdym razem, gdy zrobisz krok zbliżający Cię do celu, zaznacz to wyraźnie na swojej mapie. Dzięki takiej wizualizacji dostrzeżesz czynione postępy!
  • Poszukaj motywacyjnych cytatów. Wydrukuj je sobie i powieś w widocznym miejscu- przy komputerze, na lodówce lub przy łóżku. Naucz się ich na pamięć i powtarzaj sobie w chwilach słabości.
  • Obserwuj w mediach społecznościowych osoby, których posty działają pozytywnie na Twoją motywację- być może publikują dłuższe wpisy, których przeczytanie podbudowuje Cię, a być może w atrakcyjny sposób przedstawiają motywujące Cię hasła i myśli. Oglądaj webinary, słuchaj podcastów.

Pozwól sobie na odpoczynek

Każdy z nas potrzebuje chwili, w której zwalnia, zatrzymuje się i odpoczywa. Nie da się cały czas funkcjonować na wysokich obrotach. To fizycznie niewykonalne. Nawet najlepsza maszyna musi czasami mieć przerwę. Jeżeli czujesz się naprawdę przemęczony, podłącz baterie swojej motywacji do ładowarki. Ładowarki są różne, nie ma jednej uniwersalnej. Dobrze ładują spacery, spotkania z przyjaciółmi, wyjazdy z rodziną lub we dwoje, a niekiedy wystarczy długi spokojny sen. Nie miej wyrzutów sumienia, gdy odpoczywasz. Zregenerowane ciało i umysł szybciej i sprawniej dotrą do celu.

Nagradzaj się i dbaj o siebie

Prezenty nie tylko na urodziny, a nagrody nie tylko w konkursach. Kto powiedział, że sam siebie nie możesz nagrodzić za swój sukces? Podziel pracę na etapy i nagradzaj się po każdym zakończonym odcinku swojej drogi. Zrzucasz wagę? Świetnie! Za każdy pożegnany kilogram przyznaj sobie punkt, a gdy uzbierasz pięć punktów, to wyjdź do kina lub oglądnij ulubiony film. Studiujesz? Zatem po każdym zdanym egzaminie zrób coś przyjemnego- umów się z przyjaciółką na kawę lub idź na zakupy.

Poszukaj wsparcia

Człowiek jest istotą społeczną i potrzebuje obecności innych ludzi. Szczególnie potrzebujemy ich wsparcia, gdy nadciągają czarne chmury nad naszą motywację. Porozmawiaj z kimś bliskim i życzliwym. Często potrzebujemy po prostu się wygadać i poprosić o dobre słowo. Czasami wystarczy, by ktoś powiedział „Wierzę w Ciebie!”, „Bądź konsekwentny, jesteś na dobrej drodze.”.

Porozmawiaj z osobami, które osiągnęły już to, do czego dążysz. Zapytaj je jak przezwyciężały trudności. Być może dadzą Ci cenne wskazówki, a ich doświadczenie pomoże Ci łatwiej zrealizować zamierzone cele.

Wyrzuć ze swojego słownika hasło: „Nie da się!”

Pamiętaj, że zawsze się da. Czasami trzeba poszukać innego sposobu, czasami trzeba zmienić podejście lub zweryfikować plan działania. Nie zakładaj, że się nie da. To zabija motywację.

Konsekwentnie idź do przodu

To moim zdaniem klucz do sukcesu. Konsekwencja jest matką sukcesu. Nie zrażaj się trudnościami, pracuj wytrwale. Przypomnij sobie cele, które już z sukcesem osiągnąłeś. Czerp z nich pozytywną energię do realizacji kolejnych przedsięwzięć.

Otaczaj się pozytywnymi ludźmi, którzy Cię wspierają, a eliminuj obecność tych, którzy podcinają Ci skrzydła lub tylko czekają na Twoją porażkę.

I pamiętaj! Nigdy się nie poddawaj.