Jesteśmy jako ludzie bardzo różnorodni. Jednych cechuje otwartość, inni są bardziej introwertyczni. Niektórzy to urodzeni optymiści, którzy zawsze widzą pozytywną stronę życia. Są wśród nas także pesymiści, którzy ostrożnie podchodzą do życia i tego, co przyniesie kolejny dzień. Ludzie akcji, sędziowie, ludzie kontaktów, perfekcjoniści. Niebiescy, żółci, zieloni i czerwoni. D, I, S lub C. W zależności od tego, jaki test psychologiczny zrobimy, możemy również zakwalifikować się do jednej z proponowanych przez psychologów i badaczy grup. 

Dziś chcę zwrócić uwagę czytelników na osoby wysoko wrażliwe. 

Jeżeli:

  • wydaje Ci się, że odbierasz świat i to, co się dzieje wokół Ciebie w sposób głębszy niż inni,
  • odczuwasz emocje całym sobą tak, jakby Twoja skóra był bardzo cienka i delikatna,
  • rozpamiętujesz, roztrząsasz i analizujesz każde wypowiedziane przez innych słowo,
  • brutalne obrazy lub ciężkie momenty, w szczególności krzywdzenie słabszych, znęcanie się nad zwierzętami i śmierć, zostają przed Twoimi oczami na wiele lat i nie słabną pomimo upływu czasu,
  • w szczególny sposób potrzebujesz akceptacji innych, pozytywnej atmosfery w relacjach i zrozumienia,
  • masz silną empatię, czasami nadmierną i nie zawsze potrafisz zatroszczyć się o siebie, odmówić i postawić granice, a nawet jeśli je postawisz, to zastanawiasz się, czy ktoś na tym nie ucierpiał,

to prawdopodobnie należysz do niezbyt licznego grona osób wysoko wrażliwych (WWO).

Dużo obecnie mówi się o różnorodności zespołowej, dzięki której zespoły osiągają lepsze wyniki, gdy tylko różnorodność jest odkryta i właściwie wykorzystana. Pamiętajmy, że w świecie różnorodności możemy napotkać na WWO.

Zdaniem naukowców WWO to około 15-20% społeczeństwa.

Osoby wysoko wrażliwe (WWO) odczuwają świat zupełnie inaczej niż inny. To nie znaczy, że wśród innych osób nie ma wrażliwości. Każdy z nas ma różny stopień wrażliwości, jednak WWO mają wrażliwość na poziomie hiper wysokim. Odczuwają emocje w sposób tak intensywny, że często jest to trudne do zniesienia przez nich samych.

Są świetnymi towarzyszami w pracy i troskliwymi przyjaciółmi w codzienności. To oni otoczą opieką nową osobę w zespole. To oni zawsze zaangażują się w akcje charytatywne. To oni cierpliwie wysłuchają i pomogą.

Kiedyś mówiono, że są dziwni, przewrażliwieni, dziecinni. Dziś na szczęście coraz częściej próbuje się ich zrozumieć, a oni sami mają coraz więcej możliwości by pracować nad tworzeniem delikatnej zbroi. Ta zbroja nie jest po to, by zagłuszyć ich wrażliwość, bo ich wrażliwość jest nam wszystkim mega potrzebna. Ale ta zbroja jest po to, by oni sami lepiej radzili sobie w świecie, a ze swojej wrażliwości stworzyli wyróżniającą ich wartość.

Wysoko wrażliwym polecam książkę F. Bosco „Mówili, że jestem zbyt wrażliwa.”

 

Czy wrażliwość jest istotna w biznesie? Ja osobiście uważam, że tak.

Czy będąc wrażliwym można dobrze prowadzić zespół, zarządzać i podejmować decyzje? Oczywiście. Można, tylko sposób odczuwania emocji jest nieco większym wyzwaniem.

Jeśli masz w swoim gronie osoby wysoko wrażliwe i chcesz je lepiej zrozumieć, a może sam jesteś wysoko wrażliwy, to zapraszam do kontaktu 😊.