TALENTY
Prawdopodobnie są zadania, których realizacja jest dla Ciebie przyjemnością. Albo w Twoim codziennym życiu prywatnym lub zawodowym pewne zagadnienia interesują Cię bardziej niż inne, lepiej się w nich odnajdujesz, wykonujesz je intuicyjnie, a wręcz możesz powiedzieć, że czujesz się wówczas jak przysłowiowa ryba w wodzie. Być może z łatwością, w instynktowny sposób odczytujesz emocje Twoich rozmówców, albo jesteś osobą z bardzo wysokim poziomem odpowiedzialności albo świetnym analitykiem, strategiem lub wizjonerem.
Jeśli zastanawiasz się dlaczego tak się dzieje, to z pomocą przyjdą Ci talenty i wiedza o talentach.
CO TO SĄ TALENTY
Kiedy mówimy o talentach to skojarzenie, które prawdopodobnie jako pierwsze przychodzi nam na myśl, to piękny głos, umiejętności wokalne, gra na instrumencie lub inne zdolności albo predyspozycje artystyczne. Talent może kojarzyć się z czymś niezwykłym, jakimś darem, który posiada niewiele osób. Nic w tym dziwnego, ponieważ, jak podaje Słownik PWNi, talent to niezwykła, nieprzeciętna zdolność twórcza, wybitne uzdolnienie do czegoś. Rozumiejąc talent w taki właśnie sposób często stwierdzamy, że ktoś nie ma talentu, albo nawet sami o sobie mówimy, że nie jesteśmy utalentowani. Powoduje to w nas frustrację i poczucie bycia gorszym od innych.
Tymczasem w niniejszym artykule przekonam Cię do tego, że każdy z nas ma talent i skoncentruję się na talencie w nieco innym aspekcie. Przedstawię pojęcie talentu zgodnie z definicją podaną przez Donalda Cliftona. Clifton był wieloletnim prezesem instytutu badania opinii społecznej- firmy Gallup, amerykańskim doktorem psychologii. Został uhonorowany przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne za wkład w rozwój mocnych stron i psychologii pozytywnej.
Zgodnie z definicją Cliftona, Talent to naturalny i powtarzalny wzorzec myślenia, odczuwania
i zachowania, który może być wykorzystany produktywnie.
- Wzorzec myślenia, czyli tego, w jaki sposób przetwarzamy informacje
- Wzorzec odczuwania- czyli jak emocjonalnie odbieramy to, co dzieje się wokół nas
- Wzorzec działania i zachowania, czyli tego co i w jaki sposób robimy
Analizując zaproponowaną przez Cliftona definicję warto również zwrócić uwagę na użyte w niej słowo PRODUKTYWNIE. Nie chodzi tu o produktywność rozumianą jako ilość wyprodukowanych sztuk w ciągu określonego czasu, albo zrobienie czegoś jak najszybciej w jak największej ilości. Jeśli pracujemy produktywnie to znaczy, że robimy właściwe rzeczy we właściwy sposób we właściwym czasie. Produktywnie, czyli wykorzystując potencjał, który drzemie w naszych talentach.
PODEJŚCIE TRADYCYJNE I PODEJŚCIE BAZUJĄCE NA MOCNYCH STRONACH
Powyższe rozumienie talentów związane jest z podejściem bazującym na mocnych stronach. Zanim jednak o nim opowiem, przybliżę podejście tradycyjne, które być może większość Czytelników zna z czasów swojej edukacji.
Podejście tradycyjne skupiało się na:
- przekonaniu, że wszystkiego można się nauczyć,
- przeświadczeniu, że jest tylko jeden sposób dojścia do celu i osiągnięcia sukcesu,
- skupianiu się na wyrównywaniu słabości, a nie rozwijaniu silnych stron.
I teraz zapraszam Was do podróży w czasie- do szkolnej ławki. Pamiętam z czasów szkolnych wiele negatywnych przykładów.
Założenie, że wszystkiego można się nauczyć sprawiało, że uczniowie uczyli się tak długo, aż nie otrzymali wysokich stopni ze wszystkich przedmiotów. Nagradzane były najwyższe średnie otrzymanych ocen. Jeśli ktoś był świetnym humanistą, a słabiej radził sobie z nauką przedmiotów ścisłych, brał korepetycje żeby dorównać do oczekiwanego poziomu. Często narzucano tylko jeden sposób na rozwiązanie zadania albo jeden wzór interpretacji wiersza. Tylko jedna właściwa droga do osiągnięcia celu. Szablon i schemat .
Na szczęście, dla równowagi, pojawiło się podejście bazujące na mocnych stronach i bardzo cieszy mnie to, że jest coraz bardziej rozpowszechniane i praktykowane. Jego podstawowe założenia brzmią następująco:
- Tylko niektórych rzeczy można nauczyć się w mistrzowski sposób (nie muszę być ze wszystkiego najlepsza/y),
- Różne zachowania mogą prowadzić do tych samych rezultatów (np. osoby z różnymi talentami mogą wykonywać ten sam zawód),
- Budowanie mocnych stron prowadzi do sukcesu.
Podejście to kładzie nacisk na większą swobodę i pozwala na indywidualność. Kolarzy mi się z górską wspinaczką na szczyt. Dróg jest wiele i to, którą wybierzemy zależy od naszych predyspozycji, możliwości i upodobań. Niezależnie czy pójdziesz czarnym, czy zielonym szlakiem, dotrzesz w to samo miejsce. Tylko w inny sposób i być może w innym czasie.
W podejściu bazującym na mocnych stronach koncentrujemy się na wzmacnianiu talentów i tego, do czego mamy predyspozycje. Rozwijam obszary, które w naturalny sposób lubię, rozumiem, w których jestem dobra/y.
JAK MOGĘ POZNAĆ SWOJE TALENTY?
Każdy z nas jest posiadaczem unikalnego zestawu talentów. Żeby dowiedzieć się jakie masz talenty powinnaś/powinieneś wykonać Badanie CliftonStrengths™. To pierwszy krok. CliftonStrengths™. to badanie psychometryczne. Nie jest to test, więc otrzymując wyniki nie można mówić, że wynik jest nieprawidłowy- nie ma dobrego albo złego wyniku.
Badanie wykonuje się w języku polskim- należy wybrać taką opcję w ustawieniach przed rozpoczęciem badania. Część raportów- wyników- otrzymujemy w języku polskim, a część w języku angielskim. Na wykonanie badania potrzebnych jest około 40 minut. Warto przeznaczyć na nie czas, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał, a my swobodnie będziemy mogli odpowiadać na zadane pytania.
Narzędzie to mierzy natężenie wszystkich 34 talentów. Po wykonaniu badania otrzymujemy raport- można wybrać jedną z dwóch wersji raportu:
- 5 najsilniejszych talentów (poznajemy tylko Top 5 naszych talentów)
- 34 talenty (All 34- poznajemy wszystkie nasze talenty uporządkowane w kolejności od najsilniejszego do najsłabszego)
Jeśli zdecydujesz się na wybór raportu obrazującego 5 najsilniejszych talentów, w każdej chwili możesz dokupić raport ukazujący pozostałe (wszystkie) talenty. Nie musisz wykonywać ponownie badania. Wszystkie aktualne ceny badania i raportów znajdziesz na stronie:
https://store.gallup.com/c/en-ie/1/cliftonstrengths
Czasami padają pytania o to, który raport wybrać. To kwestia bardzo indywidualna. Są osoby, które zainteresowane są tylko najsilniejszymi talentami, a są i tacy, którzy chcą poznać od razu całość.
Kolejnym ważnym krokiem jest zapoznanie się z raportem, przeczytanie opisów talentów i zaznaczenie fragmentów „o sobie”. Żeby lepiej poznać i zrozumieć talenty warto również zapisać się na indywidualną konsultację lub szkolenie poświęcone talentom.
W CZYM POMOŻE MI WIEDZA O TALENTACH?
Wiedza o talentach zmienia życie . Naprawdę, nie przesadzam.
Dosyć często spotykam się z pytaniami o sens robienia tego badania i poznawania talentów. Co wniesie to do mojego życia? Moje życie jest poukładane i dobre, po co mi wiedza o talentach? Czy to kolejne narzędzie, z którego raport włożę do szuflady?
Przede wszystkim uważam, że badanie warto wykonać dobrowolnie, nie pod wpływem przymusu. Poczytaj artykuły o talentach, posłuchaj podcastów, jeśli nie masz jeszcze przekonania.
Wiele osób czytając raport mówi, że to tak, jakby przeglądali się w lustrze. Odkrycie i poznanie swoich talentów pozwala zrozumieć motywy własnego postępowania, wyjaśnia nasze motywacje, podpowiada dlaczego zachowujemy się, myślimy i czujemy w określony sposób. Wiedza o talentach pomaga również lepiej zrozumieć innych i korzystać z różnorodności w miejscu pracy lub w życiu prywatnym.
Czasami czytając raport czujemy ulgę i lepiej odbieramy samych siebie. Poznanie własnych talentów, a następnie praca z nimi i nad nimi ułatwia dokonywanie wyborów i podejmowanie decyzji- zarówno tych kluczowych, jak i tych zwykłych, mniejszej wagi. Zdarza się jednak i tak, że w pierwszej chwili czujemy rozczarowanie, nie jesteśmy zadowoleni z wyniku i dopiero po głębszej analizie jesteśmy w stanie rozpoznać w talentach siebie.
Jeśli znamy i rozumiemy swoje talenty to wiemy gdzie i jak najlepiej je wykorzystywać, ale również potrafimy je czasami „okiełznać” i uspokoić, gdy nas „obezwładniają”.
Na koniec zapraszam do zapoznania się z niektórymi opiniami osób, które wykonały badanie talentów.
Badanie Gallupa potwierdziło moje przypuszczenia co do tego w czym jestem dobra, dlaczego mnie do pewnych czynności ciągnie. Teraz już świadomie je wykonuję i decyduję się na projekty, w których mogę użyć moich mocnych stron
Talenty mają swoje cienie, jednak sama świadomość ich istnienia pozwala minimalizować negatywy i wyraźnie wyznaczać ich granice.
Badanie talentów Gallupa pozwoliło mi inaczej spojrzeć na pewne moje cechy, które wydawały mi się wadami.
Świadomość moich talentów pozwala mi lepiej wykorzystywać je w codziennej pracy i w życiu.
Mój talent zgodności nie jest „po prostu” brakiem odwagi do stawania do konfrontacji, lecz umiejętnością szukania kompromisu i zgody w najtrudniejszych sytuacjach.
Wynik w pierwszej chwili mnie zaskoczył. Dopiero po zagłębieniu się w analizę wyniku poznałam wartość płynącą z tego testu. Dzięki temu zaczęłam inaczej patrzeć na swoje predyspozycje i rozwijać swoje umiejętności.
Mam nadzieję, ze zainteresowałam Was-Czytelników tematem talentów. Życzę Wam radości płynącej z odkrywania drzemiącego w Was potencjału!